Temizlik yaparken fark etmeden yaptığımız hatalar

Home Kadın Temizlik yaparken fark etmeden yaptığımız hatalar
Temizlik yaparken fark etmeden yaptığımız hatalar

Temizlik yaparken doğru olduğunu düşündüğümüz birçok yöntem kullanıyoruz. Ancak bunlardan bazıları düşündüğümüzün aksine eşyalarımıza zarar veriyor. Peki bunlar neler?

İşte temizlik yaparken düştüğümüz 12 yaygın hata…

Temizlik ürünlerini doğru bir şekilde kullanamıyor olmamızın sebebi yüzeydeki bakteriyi öldürmek için ihtiyaç duyulan temas süresini hesaplayamamızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle temizliğe başlamadan önce, ürünün üzerindeki talimatları mutlaka okumalısınız.

Lavaboların açılmasına büyük yardımcı olmalarına rağmen lavabo-açlar borulara zarar veriyor olabilirler. Çünkü içlerindeki kimyasallar çok serttir ve özellikle eski metal borularda ciddi hasarlar yaratabilirler.

Bahsedilen iki ürün de temizleyici olarak çok etkililer ancak konu taş tezgahlar olduğunda bu ikiliden uzak durmalısınız. İkisinin de asit oranı çok yüksek olduğundan taşa zarar vererek leke oluşturabilirler.

Giysileriniz çok kirli olduğunda daha fazla deterjan kullanma eğiliminde olabilirsiniz ancak bundan kesinlikle kaçınmalısınız. Kıyafetin üzerinde kalan fazla deterjanlar, giysilerin üzerine yapıştıkları için daha çabuk kir ve toz tutulmasına sebep olurlar. Buna ek olarak, giysilerin üzerinde beyaz deterjan lekesi oluşturabilirler.

Rende ve soyacak gibi mutfak eşyaları küflenebilecekleri için bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Bunun sebebi ise bu aletlerin üzerinde yemek parçalarının sıkışıp kalabileceği kadar küçük deliklerin bulunmasıdır. Yine benzer şekilde tahta kaşık vb. gereçler de küflenebileceği için makinede yıkanmamalıdır.

Islak mendil kullanırken bakteriyi yaymamak için bir mendili sadece bir defa kullanmak önemlidir. Bu nedenle farklı yüzeyleri silerken aynı ıslak mendili kullanmamalısınız.

Nemli oldukları için küflenmeye zemin hazırlayan bu cihazların düzgün bir şekilde temizlenmesi de çok önemli. Beyaz sirkeyle hazneyi temizlemek ve 20 dakika sonrasında sirkeyi boşaltıp küçük bir fırçayla temizliğe devam etmek cihazın her bir köşesinin tertemiz olmasını sağlayacaktır.

Bulaşık makinesinde yıkanan tavaların yüzeyinin yavaş yavaş soyulmaya başlaması tavanın yapışmaz özelliğinin kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle tavaları elde yıkamanız daha doğrudur.

Zamanla havlularınızın sert ve keçe gibi bir hal aldığını fark ediyorsanız suçlusunun yumuşatıcı olduğunu bilmelisiniz. Yumuşatıcıların içindeki kimyasallar zamanla havlunun emiş gücünü azaltır ve sertleşmesine neden olur.

Araştırmalara göre bu bezler nemli ortamlarda durduklarında zararlı bakterilerle dolup taşıyorlar. Ev işi yaparken birçok alanda kullanıldıkları için 2 günde bir bez değişikliği yapmak hijyen açısından önemli olacaktır.

Banyo yaparken kullanılan oyuncaklarının içinde zararlı bakteri ve küf oluşabileceğini duymuşsunuzdur. Bu oyuncakları sirkeyle temizlemek ise yeterli bir yöntem değildir. Bunun yerine hem banyo oyuncakları hem de plastik oyuncaklar çamaşır suyu-su karışımda 5 dakika bekletilerek ya da yüzeyinde en az 10 saniye bekletmek koşuluyla dezenfektanlar ile temizlenebilir. Ayrıca durulama yapmayı da unutmamalısınız.

Gözlüklerinizi kağıt havluyla silmek daha kolay geliyor olabilir. Ancak gözlüklerinizi temizlemek ve çizilmesini önlemek amacıyla ılık suda bulaşık deterjanıyla yıkamalı ve yumuşak mikrofiber bir bezle camlarını kurulamalısınız. Ayrıca, kulak arkasına ve burnunuza değen kısımları da dezenfekte mendiliyle silmelisiniz.

İngilizce aslından çeviren: Dilara Koru

Referans: 12 Simple Cleaning Mistakes We Could Be All Making Now. Şuradan alındı: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/12-simple-cleaning-mistakes-we-could-all-be-making-right-now-797879/

Kaynak :
hthayat.haberturk.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.